Завантажити ще

Експерт Олександр Слівчук: Саміт щодо України в Латинській Америці точно «вистрілить»

Експерт Олександр Слівчук: Саміт щодо України в Латинській Америці точно «вистрілить»
Фото: flickr.com / The International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA)/​ facebook.com/oleksandr.slyvchuk

Президент Володимир Зеленський заявив, що дуже хотів би провести саміт між Україною та країнами Латинської Америки і готовий навіть на нього поїхати, щоб донести "формулу миру" від України. "Латинська Америка дуже важлива», - сказав він. Чим важливий цей регіон для України і чому його країни мають особливий погляд на російсько-український конфлікт, KP.UA розповів координатор програми співпраці з Латинською Америкою Центру трансатлантичного діалогу Олександр Слівчук.

У Латинській Америці є лише 6 наших посольств

- То чим для нас важливий цей регіон «глобального півдня»?

- Хоча б тим, що Росія там має зараз сильне лобі та сильну пропаганду. Такі російські пропагандистські канали, як Russian Today та «Супутник», пішли з Європи та перемістилися саме в цей регіон. І там очікується дуже сильна російська активність. А нам дуже важливо, щоби ці країни підтримували саме проукраїнські ініціативи. Хоча б тому, що та ж Бразилія, Аргентина, Мексика – члени "Великої двадцятки" – і їхня позиція дуже важлива для нас. А поки що вони голосують або нейтрально, або проти.

- Чому у нашої дипломатії провал на цьому напрямі?

- Тому що у нас там слабка комунікація з цими країнами та низька українська присутність. Адже ми могли б постачати свою продукцію та озброєння вітчизняного виробництва, налагоджувати бізнес-зв'язки. Цього зараз немає, бо це дуже віддалений для нас регіон, і співпраця з ним складна навіть із логістичної точки зору. Ми більше сконцентрувалися на Заході – Європі - та США. Це ближче та легше.

І як результат – у Латинській Америці є лише 6 наших посольств. І все! В Україні мало знають про Латинську Америку, а там – про Україну. Але цей інтерес згодом посилюватиметься.

- Президент Аргентини Альберто Фернандес під час спільної пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем заявив, що його країна не постачатиме зброю Києву. Президент Колумбії Густаво Петро підтвердив, що США просили передати Україні наявні озброєння російського та радянського виробництва, проте його країна відмовилася це зробити. Новий президент Бразилії Лула да Сілва відмовився постачати снаряди для танків "Леопард" Україні, щоб не "дражнити" росіян. Що відбувається?

- Знову ж таки через сильне проросійське лобі. Вони бояться негативної реакції з боку РФ, оскільки дуже щільно співпрацюють із російським бізнесом, нафтовими компаніями. Там інвестиції країни-агресора в рази більші за українські. Крім цього, вони не хочуть вплутуватися в цей конфлікт, який їм просто чужий. Та й вони не мають стільки зброї, щоб давати її нам. Наприклад, танки «Леопард» є лише у Бразилії, Венесуелі та Чилі. Але вони не мають і бажання цього робити, на відміну від ЄС та США.

Росію сприймають у регіоні як борця зі світовим імперіалізмом

- А чому в Латинській Америці такий сильний вплив Росії, чому так склалося? Через вплив лівих сил у цих країнах – спадщини Че Гевари, які були близькими ще з СРСР?

- Так, вся Латинська Америка схильна до лівих поглядів. І як носії лівих поглядів вони сприймають Росію як країну, яка бореться зі світовим імперіалізмом. І вперто не хочуть бачити, що вона сама є вкрай імперіалістичною країною. Але цей наратив до них чомусь не доходить. Навпаки, там вважають, що їх хочуть поневолити США.

- Зважаючи на все, в Латинській Америці сприймають війну в Україні зовсім не так, як у більшості західних країн. Багато країн Латинської Америки не підтримують позицію США та Євросоюзу щодо того, як має завершитися конфлікт в Україні, заявляючи, що основний наголос має бути зроблено на негайному припиненні вогню без попередніх умов, а не на постачанні зброї. Чим пояснюється ця позиція?

- Це не їхня війна. Країни «глобального півдня» вважають, що це не їхні проблеми. І сприймають Росію як свого партнера, де-факто схиляючись у її бік. Наприклад, президент Бразилії сказав, що російсько-український конфлікт можна вирішити за келихом пива. Звідси очевидно, що політики цих країн дуже далекі від цієї тематики і не глибоко вникають у природу самого конфлікту.

– Чим ми можемо зацікавити країни Латинської Америки?

- Нашою продукцією оборонки, сільськогосподарською продукцією. Але їх треба переконувати у цьому. За допомогою тих же США, які мають набагато більшу вагу в регіоні, ніж Київ.

- Але ж і Штати втрачають свої позиції у Латинській Америці. Вони, наприклад, не змогли повалити режим диктатора Мадуро у Венесуелі.

- Ні, це не так. США зберігають свій вплив. Мадуро – світовий фрик, який не має жодного впливу у регіоні. Венесуела – країна-ізгой. І Штати будуватимуть свої відносини з цією країною, як і з Кубою – за допомогою блокади. А ключові країни континенту зазнають впливу Вашингтона.

- На яку допомогу ми могли б розраховувати від країн цього регіону, адже деякі з них входять до «Великої двадцятки»?

- Так, це Бразилія, Аргентина та Мексика. І вони мають великий потенціал. І нам потрібно освоювати їхні ринки та інвестувати туди кошти. І, звісно, інформаційна політика. За прихильність до Латинської Америки треба боротися. Це не Польща та країни Балтики, які розуміють усю загрозу російського вторгнення. Вони бачать нас дуже «розмито» і не виходять за межі стереотипів – Чорнобиль, футболіст Шевченко і все.

- А країни цього регіону можуть бути посередниками-миротворцями у російсько-українському конфлікті?

- Ні, нам це не вигідно через проросійські настрої у цих країнах. Вони мимоволі просуватимуть російські наративи та популізм. Через це вони не зможуть проводити проукраїнську політику.

– Володимир Зеленський сказав, що хоче провести саміт із представниками країн Латинської Америки. Наскільки він є реальним?

- Це цілком можливо. Це статусно і тому сподобається багатьом лідерам регіону. Адже необов'язково говорити з президентами та прем'єрами, там є проукраїнські еліти, експерти, масмедіа, з якими треба розмовляти. І цей саміт точно «вистрілить», бо це щось новеньке та незвичайне, чого не було раніше.