17 травня
Завантажити ще

Біля станції "Академік Вернадський" встановили "пастки" для повітря

Біля станції
Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Українські дослідники встановили п'ять «пасток» для повітря в районі станції «Академік Вернадський» на архіпелазі Аргентинських островів в межах міжнародного проєкту з дослідження розповсюдження силіконів, в якому бере участь й Україна. Про це повідомив у Facebook Національний антарктичний науковий центр.

- Наукова назва таких «пасток» – пасивні сенсори. Вони складаються зі спеціальних матеріалів, які накопичують леткі забруднювальні частки подібно до фільтрів і не потребують джерела живлення. Сенсори мають «зловити» циклічні леткі метилсилоксани, якщо вони містяться у повітрі. Це група силіконових рідин, що часто використовується у косметичних засобах та промислових продуктах (хімічні розчинники, рідини для чищення тощо), - йдеться у повідомленні.

До слова, перед встановленням таких «пасток» дослідник не мав використовувати засоби гігієни, які містять силікон, - шампуні, зволожувальні та сонцезахисні креми. Також під час встановлення фільтра треба було акуратно зачепити гачками колби, не торкаючись його руками. Це було досить непростим завданням в антарктичних умовах, де постійно дме вітер.

Фільтри встановили на п’яти локаціях. Вони стоятимуть щонайменше три місяці. Після цього їх потрібно буде обережно зняти і передати для подальшого аналізу до лабораторії у Норвегії. Отримані результати покажуть, чи переносяться метилсилоксани на великі дистанції. Якщо сполуки будуть знайдені у "пастках" на перших двох островах північніше станції, це може бути доказом, що вони потрапили туди з «великої землі». Крім того, в межах проєкту досліджуватимуться зразки осадів, водоростей, крилю, ґрунтів та мохів з Антарктики.

  • Уряд ухвалив рішення подовжити дію державної цільової науково-технічної програми досліджень в Антарктиді до 2025 року. Тож Україна продовжить свої дослідження в Антарктиді, забезпечивши безперебійну роботу станції "Академік Вернадський" та криголаму "Ноосфера". 
  • Українські вчені на станції ім. академіка Вернадського виявили раптове зростання вмісту хлорофілу в океані в районі острова Галіндез, де знаходиться станція.