Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
11 травня
Завантажити ще

Гендиректорка заповідника Неля Куковальська: На "Святій Софії" встановлять нові хрести, а куполи золотитимуть після війни

Гендиректорка заповідника Неля Куковальська: На
Фото: st-sophia.org.ua

Софійський собор у Києві готується до реставрації. Згідно з інформацією на сайті “Прозоро” загальна вартість робіт перевищуватиме 79 мільйонів гривень. Йдеться про відновлення покрівлі, конструктивних систем та позолоту куполів головної української святині. Знову чути голоси “не на часі нам оте золото”, але не поспішайте з висновками.

Чому виникла потреба в реставрації, які роботи не можна відкласти, а які – можна, KP.UA розповіла генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.

А через 40 днів війна...

Либонь, всі пам’ятають, як 14 січня 2022 року страшний вітер зірвав трьохметровий хрест з одного купола Софійського собору. Новина змусила здригнутися навіть атеїстів, бо чутки про російську навалу ширилися і міцніли. А через 40 днів це таки сталося...

- Тоді в січні я одразу звернулася до Мінкультури з проханням виділити фінансування на відновлення хреста. Там розвели руками: грошей немає. Тоді я знайшла меценатів, і за їх кошти ми почали робити новий хрест, - згадує Неля Куковальська. - Та закінчити не вдалося – почалася велика війна. У нас був готовий хрест, який призначався для "Теплої Софії" (трапезної церкви. – Ред.), тож прийняли рішення тимчасово поставити його.

Роботи з виготовлення хреста відновилися у травні 2022-го. Хрест освятили 26 липня – на День Державності, а встановили на початку листопада. Неля Михайлівна каже, що перед тим фахівці обстежили геть всі хрести на "Софії".

- Знизу не видно, а на куполи дуже давно ніхто не піднімався. Як подивилися – просто жахнулися, в якому хрести були стані. Вони не старовинні, виготовлені у 50 – 80-ті роки минулого століття. Зроблені з чорного металу, ззовні оббиті міддю. Через таку технологію утворилася термопара, всередині метал просто згнивав, - пояснює директорка заповідника. – В поганому стані виявилися і конструкції, які тримають хрести.

На Теплій Софії (трапезній) - новий хрест вже встановили. Його було виготовлено ще до великої війни. Фото: ФБ Мала Тепла Софія

На Теплій Софії (трапезній) - новий хрест вже встановили. Його було виготовлено ще до великої війни. Фото: ФБ Мала Тепла Софія

Коштом меценатів і мерії Лісабона

Минулоріч у листопаді і було вирішено зробити комплексний проєкт реставрації хрестів і куполів.

- Ми виготовили проєктну документацію, зробили експертизу. Але на всі хрести нам знову не дали ні копійки, знову довелося шукати меценатів. Слава Богу, знайшли – на 3 мільйони з лишком. Гроші ми до заповідника не брали, спонсори напряму платили виробникам, - продовжує розповідь Неля Куковальська. – Просити гроші ще й на встановлення хрестів, вибачте, уже не могли. Наші меценати на армію також працюють. Тут уже міністерство дало 2 мільйони гривень. За ці кошти ми і збираємось встановити нові хрести і всі конструктивні елементи кріплення.

Роботи планують завершити до кінця цього року. Договір підписано з ТОВ “Металева Покрівля груп”, яка виготовляла хрести.

- Окрім того, підписали угоду з мерією Лісабона про те, що центральний хрест, а він не такий, як інші, буде відреставровано і встановлено за їхній кошт. У травні наступного року мер Лісабона особисто має приїхати на подію, цей візит уже заявлений.

8 листопада 2022 року  на баню Софійського собору встановили новий хрест, замість того, якого за 40 днів до великої війни було зірвано буревієм. Фото: ФБ Національний заповідник «Софія Київська»​

8 листопада 2022 року на баню Софійського собору встановили новий хрест, замість того, якого за 40 днів до великої війни було зірвано буревієм. Фото: ФБ Національний заповідник «Софія Київська»​

Що не аварійне, то не нагальне

Левова частки з отих 79 мільйонів гривень має піти на позолоту куполів, каже Неля Михайлівна. Але тих грошей поки і в проєкті немає.

- Позолота дуже застаріла, її робили в 70-х роках минулого століття. Нормативний термін служби 25 років, а вже більше як вдвічі пройшло. Особливо сумно дивитися на центральний купол. Просто чорні плями, останній рік покриття особливо розлазиться. Але це не аварійна, тому не нагальна проблема. Плануємо вирішувати її тільки після війни. Ми до грудня 2027 року оголосили тендер. Я поки гадки не маю, звідки візьмуться кошти. Щось, може, знову дадуть меценати, щось самі заробимо, десь буде державна підтримка, - розповіла Неля Михайлівна.

Зараз, за словами директорки заповідника, є нагальна потреба ліквідувати аварійний стан з хрестами.

- Бо в цьому вже є якась містика. Перший хрест упав за 40 дній до війни, тимчасовий ми ставили в перших числах березня, коли літали бомби, була загроза ворожої авіації. Але ми його поставили, і ворог відступився від столиці. В минулу суботу, коли Києвом гуляв страшний буревій, я весь день молилася, щоб нічого не впало. Слава Богу, пронесло, - каже Ніна Куковальська.

І додає: може, пронесло в останній раз...